Metoda rozliczenia, w której to bank płaci za prawidłowo wykonany kontrakt
Rozliczenia w międzynarodowym handlu mogą być realizowane na wiele sposobów. Od nieuwarunkowanych przelewów bankowych po systemy, w których oprócz importera za dokonanie płatności odpowiada więcej podmiotów.
Wybór odpowiedniej metody płatności dla międzynarodowej transakcji jest wypadkową wielu elementów. Wśród nich można wskazać, chociaż nie jest to wyliczenie wyczerpujące: wartość kontraktu, w tym jego wagę w ogólnych obrotach firmy, odległy termin płatności, znajomość partnera i stopień zaufania do niego, znajomość i stabilność rynku/rynków, historię dotychczasowej współpracy z zagranicznym przedsiębiorcą, ogólną awersję do ryzyka i gotowość do poniesienia kosztów zabezpieczenia płatności.
Ponadto wybór formy płatności jest także wypadkową siły negocjacyjnej stron kontraktu. Nie da się bowiem nie zauważyć, że zwykle pozycje wyjściowe stron są, niejako z natury rzeczy, odmienne. Przykładowo, sprzedający chciałby otrzymać płatność jak najszybciej, a najlepiej przed wysyłką towaru. Kupujący odwrotnie, pragnąłby zapłacić, jak najpóźniej się da. Eksporter chciałby mieć gwarancję podmiotu trzeciego, niezależnego od importera, że otrzyma wynagrodzenie. Importerowi włącznie do gry kolejnych podmiotów, szczególnie takich, za usługi których przyjdzie mu zapłacić, nie jest specjalnie na rękę. Dla niego najwygodniejszy jest zwykły przelew, gdy sam decyduje, kiedy i jaką kwotę przetransferować na rachunek kontrahenta.
Stąd też te same metody płatności mogą być różnie oceniane, w zależności od tego, czy firma występuje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta